erol özyiğit
34 Takipçi | 6 Takip
22 12 2011

HUY DEFTERİ / HÜSEYİN PEKER

Hüseyin Peker


 
 
Erol Özyiğit bugün 38 yaşında. Şiir ömrü Mavi  Liman şiir seçkisinden bu yana çeşitli evreler, arayışlar içinde geçti. Ama bitmedi. Bence Özyiğit bir o kadar  daha arayacak biri. Sanırım 2006 da Cemal Süreya ödülünü aldığı Acemi Irmak'tan bu yana, arayış sürüyor. Şirini bir türlü haiku tipi inceliklerden, Huy Defteri'nde  (2009 Behçet Aysan şiir ödülünü paylaştığı kitabı) karşımıza çıkan özünü arayış serüvenine kadar varıyor.  Söylemiştim bu arama bitmeyecek.
 
 
Kitabı, Benim, senin, onun ve ötekinin adlı dilimlere bölerek inceltmesi de bunun eseri. Kederinin borçlu olduğu, doğduğu mekanı kazıyor. Sır'rını arıyor başka deyişle. 'ağaçların uğultusuna uyanırken gönderildim' dediği efsaneden kopmuş bir dille. 'yeniden küsmek için' dediği yaşama açılan kulaçları kuşandığı saatte, dünyayla barışmak, hesaplaşmak adına inceliyor. Özyiğit’in derdi yazmaktan çok incelip şiiri en hafif yerinden kucağına taşımak ve bize üfürmek!
 
Kendini başka bir dille anlatıyor, çocukluğunu, iki dilde ağlayan annesini, ölmek için kışı bekleyen dedesini, şerle terkettiği yatağını özletiyor. Beyaz, pembe karışımı tüy hafifliğinde bir rüyayı dillendirir gibi. 'sen giderken ben kendimden gittim' dediği bir ermiş dilini kuşanıyor. Silahı bir bulut yumağı kadar sessiz, sandığa kilitlenmiş anıların gıcırtısını hatırlatacak kadar narin.
 
adım derviş
sözü taşlanan kuyulardan geliyorum
böyle konuşmayı huy edindim
                                    (s:24) 
 
Erol Özyiğit aslına, özüne dönüşün şiirini arıyor. Ama durmadan arıyor. Ucu bitmeyecek, sürekli değişim gösterecek içsel bir arama. İnceliklerin yontucusu sıfatıyla.

0
0
0
Yorum Yaz